Κ.Ε.Δ.Ε (Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδας) με θέμα: Αστικό και Περιαστικό Πράσινο, η βιωσιμότητα των χώρων, τα εργαλεία του έργου LIFE GrIn, η διασύνδεση με το επερχόμενο ΕΣΠΑ. Η Ημερίδα έλαβε χώρα την Πέμπτη 4 Μαΐου 2023, στην Αθήνα, στο Ξενοδοχείο Caravel, όπου παρουσιάστηκε το έργο και η φιλοσοφία του προγράμματος LIFE GrIn, καθώς και τα σημαντικότερα παραδοτέα. Επίσης, παρουσιάστηκε το, υπό επεξεργασία, Νομικό Πλαίσιο για το Αστικό Πράσινο και το Νομικό Πλαίσιο για την Προσαρμογή στην Κλιματική Αλλαγή (AdaptiveGreece / Life-IP Adaptingr). Τέλος, εκπρόσωποι των Δήμων που συμμετείχαν παρουσίασαν Καλές Πρακτικές που εφάρμοσαν στους Δήμους τους.
Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία η Ημερίδα που διοργάνωσε η
![](https://lifegrin.gr/wp-content/uploads/2018/10/ladybug-5.jpg)
Μετρήσεις
Πρόσφατα άρθρα
- Τελική Επίσκεψη Ελέγχου για το Πρόγραμμα LIFE GrIn
- Παρουσίαση του έργου LIFE GrIn και δράσεις περιβαλλοντικής εκπαίδευσης στους μαθητές και στους δασκάλους των τάξεων του Δημοτικού Σχολείου Αγίας Παρασκευής Αττικής
- Παρουσίαση του έργου LIFE GrIn μαζί με δράσεις περιβαλλοντικής εκπαίδευσης στους μαθητές και στους δασκάλους των τάξεων του Δημοτικού σχολείου Αμαρουσίου Αττικής,
- Παρουσίαση του έργου LIFE GrIn και δράσεις περιβαλλοντικής εκπαίδευσης στους μαθητές και στους δασκάλους των τάξεων του Δημοτικού Σχολείου Καρυών Χίου
- Πώς βοηθά το αστικό πράσινο στην αντιμετώπιση των κλιματικών προκλήσεων;